Zaznacz stronę

Legalne grafiki: Czy mogę użyć zdjęć znalezionych w internecie do tworzenia grafik?

wrz 2020 | Grafika, Własna firma

Pora na drugą odsłonę serii „Legalne grafiki”. Tym razem rozprawimy się praktyką pobierania zdjęć z sieci i używania ich w postach w mediach społecznościowych. Czy można to robić? I jeśli tak to w jakich sytuacjach?

Zabrałam od Was najpopularniejsze pytania na tematy związane z prawną stroną tworzenia grafik i poprosiłam o odpowiedzi Kasię Krzywicką. Powstało z nich tyle tekstu, że postanowiłam stworzyć serię „Legalne grafiki”, z którą przybliżymy Wam tematy budzące wątpliwości.

Kasia Krzywicka jest prawniczką. Ze szczególnym zamiłowaniem pomaga przedsiębiorcom stawiać prawne ramy ich biznesów. Zajmuje się m.in. bezpiecznymi umowami, prostymi regulaminami oraz rozsądnym RODO.

Możecie kojarzyć Kasię jako uczestniczkę jednego z najchętniej polecanych odcinków mojej Inspekcji Graficznej.

Czy mogę użyć zdjęć znalezionych w Google/internecie do tworzenia grafik?

Odpowiedź Kasi:

Korzystanie z grafik znalezionych w Internecie zawsze rodzi ryzyko. To, że coś znaleźliśmy w Internecie nie oznacza jeszcze, że jest niczyje. W Internecie mamy całą masę zdjęć, tekstów czy video, które korzystają z pełnej ochrony prawa autorskiego.

Co więcej, żeby odkryć, że ktoś buchnął nam zdjęcie z bloga naprawdę nie trzeba być Agentem 007. Sama w roku miałam kilka takich spraw i skończyło się ugodowo – mój klient, którego skopiowano otrzymał „wynagrodzenie” za kradzież zdjęcia.

Banki zdjęć – bezpieczna licencja CC0

Najsensowniej jest znaleźć bank zdjęć, który udostępnia nam fotografię na zasadzie licencji CC0. Zwłaszcza jeżeli jesteś grafikiem, warto o tym pamiętać, bo tutaj zasłanianie się użytkiem osobistym może okazać się mało wiarygodne.

>> Zobacz też: Gdzie szukać ładnych zdjęć? 55 darmowych stocków

Licencja CC0 jest najbardziej bezpieczna, bo w przypadku pracy grafika będziemy w wielu przypadkach mieli do czynienia z użytkiem komercyjnym, dalsza odsprzedażą naszej pracy, dlatego wybierając zdjęcia z tak zwanych stoków trzeba pamiętać o charakterze naszej działalności.

Co jeśli idealne zdjęcie nie pochodzi z banku zdjęć?

Jeżeli jednak ktoś jest uparty i nie chce szukać licencji CC0, albo nie chce mu się w ogóle szukać informacji o licencji to warto podkreślić, że ze zdjęć w Internecie korzystamy tak samo jak z każdego innego utworu i w zakresie ochrony praw autorskich obowiązują nas takie same zasady.

Tak jak już wspominałam, przede wszystkim to, że coś jest w Internecie nie oznacza jeszcze, że możemy sobie z tego dowolnie korzystać. Aby można było mówić o tej dowolności powinniśmy mieć umowę z autorem danej fotografii (licencja lub przeniesienie praw autorskich) albo korzystać z danej fotografii w ramach prawa cytatu.

Prawo cytatu – czyli co?

Prawo cytatu jest wyjątkiem, rodzajem możemy powiedzieć „licencji danej od ustawodawcy” i należy z niego korzystać w sposób rozsądny oraz świadomy. Dla wyjaśnienie dodam także, że cytować można także fotografie, video, zdjęcia z Instagrama. Cytowanie nie ogranicza się jedynie do poezji. Jeśli chcesz wiedzieć jak cytować dobrze, to zapraszam Cię na mojego bloga. Jest tam tekst o legalnym cytowaniu z trafnymi przykładami!


>> Zobacz też: Legalne grafiki: Czy można użyć grafik stworzonych w Canvie w produktach na sprzedaż?

Mogą Cię zainteresować:

Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom mnie o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy najwyżej oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mateusz hauer
3 lat temu

oczywiście darmowe banki i sprawdzenie licencji to podstawa, szkoda po prostu problemów.

Maciej
3 lat temu

A co z grafikami znalezionymi na social media? Można je osadzać u siebie na stronie ze wskazaniem źródła?

Nikola Walczak
3 lat temu
Odpowiedź do  Maciej

Osadzając zdjęcia i filmy nie musisz wskazywać źródła, ponieważ osadzony utwór po kliknięciu przekierowuje cię do strony autora.

Responsywny
3 lat temu

Kiedyś miałem poważny problem przez nieuwzględnienie praw autorskich. Wydaje mi się, że profesjonalni fotografowie korzystają z softu do skanowania używania ich grafik w internecie…

Tomek
3 lat temu

Dlatego ja zdecydowałem się na usługi profesjonalnego grafika z Evostudio, który wykonał na moje zamówienie oryginalne animacje. Mogłem bez problemu wykorzystywać je na mojej stronie oraz w profilach na mediach społecznościowych.