Sieć pełna jest cudownych, płatnych i darmowych fontów imitujących odręczne pismo. W wyobraźni widzisz już cudowne projekty z ich użyciem, pobierasz, stukając z ekscytacji palcami po biurku, a potem próbujesz coś stworzyć i… cały czar pryska, kiedy okazuje się, że tekst zawiera polskie znaki, których ten najpiękniejszy font na świecie akurat nie obsługuje. Chyba każdy, kto próbował kiedykolwiek tworzyć grafiki do social media zna ten problem, prawda?
Część osób radzi sobie, próbując dorysować brakujące ogonki, ale nie ma co kryć – trzeba umiejętności, żeby wyglądało to dobrze. Doklejanie przecinków na pewno nie jest tutaj dobrym pomysłem. Najlepsze rozwiązanie to po prostu znalezienie fontu obsługującego polskie znaki, ale to wcale nie jest takie proste zadanie jak mogłoby się wydawać.
Postanowiłam to trochę ułatwić i sprawić, by szukanie fontów obsługujących polskie znaki nie spędzało już snu z powiek. Na pierwszy ogień poszły najczęściej poszukiwane fonty – te imitujące odręczne pismo (zwane też fontami pisankowymi, ale nie przepadam za tą nazwą). Sprawdziłam wszystkie fonty z mojego zbioru i stworzyłam wielką listę tych, które nie tylko radzą sobie z polskimi znakami, ale również pozwalają na użycie komercyjne.
Bonus:
płatne fonty z polskimi znakami
Darmowe fonty to jedno z największych dobrodziejstw internetu. Trzeba jednak przyznać, że wyróżnienie się przy ich użyciu bywa trudne. Korzystają z nich wszyscy i często font uwielbiany na początku, po zaledwie kilku miesiącach staje się tym, na którego trudno już patrzeć. Taki los spotkał na przykład font Amatic (celowo pominięty w tym zestawieniu). Dlatego dla dopełnienia tej listy podrzucam kilka fontów płatnych z mojego zbioru, które również radzą sobie z polskimi znakami.
>> Zobacz więcej: Płatne, odręczne fonty z polskimi znakami
Jak zawsze w tego typu postach zwracam Wam uwagę na czytanie licencji. Wszystkie fonty, które Wam polecam pozwalają na użytek komercyjny, ale to nie oznacza, że możemy zrobić z nimi wszystko. Licencje wielu fontów zawierają wyszczególnione listy wykorzystania dozwolonego i zabronionego. Zazwyczaj chodzi w nich o zakaz np. udostępniania fontu w ramach sprzedaży produktu, ale są też pojedyncze przypadki, gdzie autorzy nie życzą sobie np. użycia w ebookach lub w projekcie logo, dlaczego zawsze warto doczytać licencję.
Mam nadzieję, że lista okaże się przydatna i wyszukiwanie fontów z polskimi znakami nie będzie już spędzało Wam snu z powiek.
WIększość fontów znałam, ale dwa sobie muszę zorganizować! Dzięki za wyczerpujące zestawienie. Podam dalej!
To jest absolutnie najwspanialszy wpis, jaki mogłaś zrobić! :D <3
Heeej, dzięki za to zestawienie! Część fontów znamy, ale zaskoczył nas hiszpańsko brzmiący z nazwy Hola Bisou! Chyba trzeba będzie kupić, sasasa! ;-) Czy planujesz cykl, będą kolejne wpisy z polskimi fontami? :) pozdrawiamy!
Tak, być może pojawią się też inne rodzaje fontów :)
Super :) W takim razie czekamy :) pozdrowienia!
Tyle dobra na chwilę przed otworzeniem działalności <3 Dziękuję! :)
Dzięki!
Swoją drogą, masz bardzo ładny szablon bloga, podoba mi się :)
Havana podoba mi się zdecydowanie najbardziej; )
Jejku jak pięknie! <3
Havanę mam na swojej stronie [USUNIĘTY LINK] wygląda bardzo ładnie, jednak niektóre połączenia liter są mało czytelne np. „o” w towarzystwie „l” wychodzi „d”, a nie „ol” :-)
Dziękuję za listę – uwielbiam Sacramento <3
Z płatnych od siebie polecam jeszcze Roseberry & Beatrice od PeachCreme na creative market. :)
Świetna lista. Limber Font wpadł mi szczególnie w oko :)
Bardzo dziękuję za ten wpis! Super pomocny!
Dziękuję za zestawienie, przy instalowaniu wyglądało jakby fonty nie miały polskich znaków, ale są. Bardzo, bardzo dziękuję.
Pomocne pozdrawiam z rodzinką :-)
Bardzo ładne odręczne fonty ;)