Kiedy kilka lat temu, we wpisie o narzędziach do tworzenia ładnych treści podrzuciłam Wam Canvę, dla wielu z Was było to duże okrycie. Dziś całe mnóstwo osób nie wyobraża sobie bez niej jakichkolwiek działań w mediach społecznościowych. Trudno się dziwić – Canva oferuje ogrom możliwości. Pozwala zaprojektować niemal wszystkie elementy niezbędne w prowadzeniu biznesu online, nie wymaga przy tym dużych umiejętności i jest niemal całkowicie darmowa.
Ale czy na pewno możemy zrobić w niej wszystko?
Od jakiegoś czasu regularnie spływały do mnie pytania dotyczące projektowania logo przy użyciu Canvy. W świat poszła wieść, że logo zaprojektowane w Canvie jest nielegalne, ale niewielu osobom chciało się sprawdzić, co tak naprawdę mówi na ten temat licencja.
Co więcej, nawet gdy ktoś podjął próbę sprawdzenia, wracał z jeszcze większymi wątpliwościami. Okazywało się bowiem, że licencja Canvy rzeczywiście ma kilka restrykcji, zawiera nawet zapis o zakazie używania „mediów stockowych” w jakichkolwiek projektach związanych z nazwą firmy, ale jednocześnie aplikacja reklamuje się jako świetny sposób na samodzielne zaprojektowanie logo.
Jak zatem to rozumieć?
Nie jestem prawnikiem, nie chciałam bawić się w wyrocznię, dlatego żeby przekazać Wam jak najbardziej wiarygodne informacje, napisałam bezpośrednio do Canvy. Poprosiłam o jak najprostsze wytłumaczenie, co można, a czego nie można w przypadku tworzenia logo za pośrednictwem ich aplikacji. Oto czego się dowiedziałam.
Canva pozwala stworzyć niewyłączne logo, ale tylko przy użyciu:
- Podstawowych kształtów (koło, kwadrat itd.)
- Linii
- Darmowych fontów
- Gotowych szablonów logo wraz z użytymi w nich elementami (opcja dostępna od niedawna)
Co właściwie oznacza „niewyłączne logo”?
Canva upoważnia nas do używania zaprojektowanego przez nas logo, ale jednocześnie takie samo prawo do korzystania z identycznej grafiki będzie miała każda inna osoba, która wygeneruje ją sobie za pośrednictwem aplikacji. Szablony i elementy Canvy są używane przez setki tysięcy osób, więc nasze logo będzie nie tylko bajecznie łatwe do skopiowania, ale również nie spełni podstawowego założenia – nie będzie unikalne.
Dodatkowe restrykcje:
- Logo nie może zawierać jakichkolwiek elementów (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych) z biblioteki obrazów Canvy.
- Jeśli chcecie zarejestrować swoje logo (np. jako znak towarowy), wolno Wam użyć wyłącznie elementów, które wykonaliście samodzielnie lub zamówiliście np. u grafika.
- Jakiekolwiek zdjęcia i grafiki znalezione w sieci nie mogą być używane bez zgody autora.
- Canva nie wspiera jeszcze eksportu plików w formatach wektorowych (a jest to bardzo ważne, jeśli kiedyś będziecie chcieli drukować gdziekolwiek swoje logo). W tej chwili jedyną opcją jest eksport jak największego pliku w formacie przystosowanym do druku.
Mam nadzieję, że tym wpisem rozwieję Wasze wątpliwości. Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania, dajcie znać. Jeśli tylko będę potrafiła – odpowiem. A jeśli wpis okazał się przydatny, będzie super, jeśli podacie go dalej i uświadomicie więcej osób.
Myślę, że ten tekst będzie w wielu fejsbukowych grupach linkowany – jest przydatny, a to popularny temat i wzbudzający wątpliwości :)
Świetne podsumowanie! Będzie co podrzucać w razie dyskusji czy wątpliwości :)
Czyli na początek logo w Canvie jak najbardziej, ale później lepiej zrobić coś już na własną rękę…
Rozwiałaś wątpliwości wielu osób :)
Super! ;) Wydaje mi się, że to i tak świetna opcja, na pewno dla początkujących :)
przepiękny blog. I tyle w nim motywującej treści. Przypadkiem na ciebie trafiłam,szukając logo w canvie Twój blog jest świetny.
Bardzo przydatny post:) A czy ktoś wie czy jest możliwość i jak to zrobić, żeby w canvie logo miało transparentne tło?
Plakat utworzony w CANVA, z wykorzystaniem darmowych elementów, mogę wykorzystać potem w celach zarobkowych np. sprzedając plakat?
Podpinam się pod pytanie. Pewnie zasady jak w przypadku logo
[…] trochę głębiej i trafiłam na fajny wpis na blogu Pauliny Szczpańskiej – po całość odsyłam tu. Streszczając, logo zaprojektowane w Canvie, idąc za licencją, może być użyte niewyłączne w […]
Co w przypadku wykorzystania do tworzenia logo lub innego projektu przy pomocy aplikacji AI do tworzenia grafiki ze słów ? Czy można wykorzystać taką grafikę np. na Redbubble ? Dodając notę ze obraz powstał przy pomocy AI.