Zaznacz stronę

8 darmowych alternatyw dla Photoshopa

paź 2015 | Grafika, Narzędzia

Kiedy myślimy o obróbce zdjęć, czy tworzeniu grafik rastrowych, naszym automatycznym skojarzeniem jest Photoshop. Nawet osoby, które z fotografią czy grafiką mają niewiele wspólnego, bez problemu wskażą jego główne funkcjonalności. Nic dziwnego – popularność Photoshopa nie wzięła się znikąd. Ogrom możliwości, które oferuje, sprawia, że dla wielu osób to narzędzie, bez którego nie wyobrażają sobie codziennej pracy.

Jest jednak pewien szczegół, gaszący entuzjazm związany z jego użytkowaniem – cena, jaką trzeba za tę przyjemność zapłacić. W przypadku profesjonalnego wykorzystywania, jest to wydatek w pełni uzasadniony i akceptowalny, ale kiedy chcemy po prostu pobawić się w obróbkę zdjęć z wesela kuzynki, poprawić nieco nasze zdjęcie profilowe na Facebooku albo stworzyć proste zaproszenie na parapetówkę, pojawia się pewien zgrzyt.

Na szczęście żyjemy w czasach, w których ktoś już zdążył wymyślić darmowe i do tego w pełni legalne wyjście z tej sytuacji. W sieci pojawia się coraz więcej alternatyw dla Photoshopa, które nie tylko zastąpią jego funkcje, ale w wielu przypadkach również zaoszczędzą mnóstwo czasu, który poświęcilibyśmy na naukę jego obsługi. Zebrałam dla Was kilka tego typu propozycji, z którymi sama zetknęłam się gdzieś po drodze.

GIMP[separator type=”thin”]

Co zamiast photoshopa

Gimp był moim pierwszym zaawansowanym narzędziem do obróbki zdjęć i tworzenia prostych grafik. Pierwszy raz zetknęłam się z nim jeszcze w liceum i każdą wolną chwilę poświęcałam na naukę jego obsługi. Dla mnie to zdecydowanie najlepsza i najbliższa oryginału alternatywa. Są tacy, którzy twierdzą, że w porównaniu z Photoshopem, Gimp jest o wiele bardziej skomplikowany, ale ja uważam, że obsługa każdego programu jest wyłącznie kwestią przyzwyczajenia i wyrobienia sobie nowych nawyków. Gimp ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim użytkownikom, wystarczy poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z jego funkcjami. Można go pobrać i zainstalować na swoim komputerze zupełnie za darmo.

Forma: Do pobrania

PicMonkey[separator type=”thin”]

zamienniki-photoshopa

Aplikacja, o której wspominałam już przy okazji wpisu o narzędziach do tworzenia ładnych treści. Będzie dla Was ideałem, jeśli zależy Wam głównie na obróbce zdjęć i jeśli Wasze umiejętności związane z obsługą programów graficznych nie są zbyt duże. Wszystko tu jest bardzo intuicyjne. Małpka oferuje wiele filtrów oraz narzędzi służących do upiększania, poprawiania, odchudzania. Niestety, z biegiem czasu ma coraz więcej opcji płatnych, ale myślę, że i tak całkiem sporo oferuje w wersji darmowej.

Forma: Aplikacja online

Sumopaint[separator type=”thin”]

Darmowy program graficzny

To jedyna aplikacja w tym zbiorze, która mocniej niż na retuszu, skupia się na rysowaniu i szeroko pojętej pracy twórczej. Opcje związane z obróbką zdjęć są tu odrobinę mniej rozbudowane (a na pewno nie tak intuicyjne jak u konkurentów). Wersja online jest w pełni darmowa, za wersję do pobrania, trzeba zapłacić.

Forma: Aplikacja online

Pixlr Editor[separator type=”thin”]

Alternatywy dla Photoshopa

Jego interfejs jest dość mocno zbliżony do tego Photoshopowego, ale obsługa jest nieco mniej skomplikowana. To właściwie taki trochę Photoshop w wersji „easy”. Mamy tu między innymi warstwy, narzędzie klonowania, możemy stosować maski. Do pełni szczęścia brakuje jedynie ścieżek, ale jest to aplikacja skupiająca się na obróbce zdjęć, nie na tworzeniu grafik, więc myślę, że można jej to wybaczyć.

Forma: Aplikacja online oraz wersja do pobrania

Fotor[separator type=”thin”]

Darmowe programy do edycji zdjec

Jeden z bohaterów drugiej części wpisu o darmowych narzędziach do tworzenia ładnych treści. Również skupia się głównie na edycji i retuszu zdjęć. Oferuje mnóstwo filtrów oraz wiele łatwych w obsłudze narzędzi (można nawet dorobić makijaż!). Jest też możliwość dodania do zdjęcia bardzo estetycznych dekoracji wektorowych oraz tekstu. Niestety, możliwość skorzystania z niektórych opcji dostępnych online jest płatna (są one oznaczone symbolem diamentu), ale uważam, że z wersji darmowej można wyciągnąć naprawdę dużo.

Forma: Aplikacja online oraz wersja do pobrania

BeFunky[separator type=”thin”]

Edycja zdjec online

Kolejny edytor zdjęć online. Właściwie niewiele różni się od poprzednika. Jest retusz, dodawanie makijażu, wybielanie zębów i przeróżne inne upiększacze, są filtry (choć przyznam, że wolę te Fotorowe), są przeróżne efekty, grafiki, ramki, tekstury. Całe mnóstwo możliwości. Tutaj również część opcji wymaga posiadania płatnego konta, ale ze zdecydowanej większości skorzystamy za darmo.

Forma: Aplikacja online

PhotoScape[separator type=”thin”]

Zamiast photoshopa

To szalenie intuicyjny program do prostej obróbki zdjęć. Mam do niego ogromny sentyment, ponieważ często sięgałam po niego, kiedy zaczynałam tworzyć to miejsce. Do dziś odpalam go, kiedy chcę stworzyć prosty kolaż w kilka sekund. Jego funkcje są dość mocno okrojone, ale kiedy dobrze się z nimi zapoznamy, z pewnością okażą się wystarczające. Jest wręcz dziecinnie łatwy do opanowania.

Forma: Do pobrania

Canva[separator type=”thin”]

Program graficzny online

Patrząc na Photoshop z perspektywy edycji i retuszu zdjęć, Canvie zdecydowanie najdalej do jego godnej alternatywy, ale na pewno będzie idealnym rozwiązaniem do tworzenia prostych grafik, plakatów, dodawania napisów do zdjęć, czy tworzenia kolaży. Polecałam Wam ją tak wiele razy, że z pewnością zdążyliście się już zapoznać ze wszystkimi opcjami. Część wzorów, szablonów i wszelkich innych dodatków jest płatna (trzeba zwracać uwagę, czy widnieje przy nich napis „free”), ale nawet darmowa wersja oferuje bezlik możliwości.

Forma: Aplikacja online

W tym zestawieniu ograniczyłam się do programów, z którymi miałam styczność i które mogę polecić. Jeśli nie wyczerpałam Waszej ciekawości i macie ochotę poznać jeszcze więcej tego typu aplikacji, warto przyjrzeć się nazwom takim jak: Paint.NET (do pobrania, tylko Windows), MyPaint (do pobrania, głównie rysowanie), PhotoFiltre (do pobrania, używałam przez jakiś czas, ale przegrał w starciu z PhotoScape). Mam nadzieję, że wszystkie te propozycje pobudzą Was do twórczego działania. Przyjemnego korzystania!

Mogą Cię zainteresować:

Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom mnie o
guest

52 komentarzy
najstarszy
najnowszy najwyżej oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia Niebieskoszara

Najczęściej korzystam z pixlr i canva :)

Świeczek
8 lat temu

Znowu post na zamówienie :) Wreszcie mam możliwość zabrania się za jakąkolwiek obróbkę zdjęć i grafiki, a Twój post bardzo w tym pomoże!

Sławomira
8 lat temu

Teraz bardzo chciałabym mieć pomysł na grafikę, by coś fajnego zrobić z tymi programami.

daywithcoffee
8 lat temu

Dzięki za fajne zestawienie. Póki co korzystałam z Picmonkey i Canvy (urzekła mnie prostotą i możliwością tworzenia fajnych grafik! :)

Kinga
8 lat temu

Bardzo przydatny post :)

my healthy style blog
my healthy style blog
8 lat temu

Sama szukalam jakiejs alternatywy :) Dzieki!

agneys
8 lat temu

U mnie gimp również znalazł swoje miejsce, super program :)

Świnka
8 lat temu

GIMPA znam, nawet korzystamy z niego na zajęciach (a zaznaczę, że ni studiuję fotografii). Pozostałe to absolutna nowość. Dziękiiii! ;)

KINGA | PHOTOBLOGERKA.PL

Ja korzystam w celach prywatnych z co najmniej trzech, które wymieniłaś. Jednak samego Photoshopa nie zastąpi w pełni żaden inny program i mu nie dorówna.
Kilka miesięcy temu starałam się o pracę w firmie, w której obecnie pracuje jako grafik, i usłyszałam na rozmowie kwalifikacyjnej takie słowa: „Nieważne w jakim programie przygotuje Pani dla mnie grafikę. Chcę ją mieć, nie interesuje mnie jakimi technikami, w jakim programie i w jaki sposób Pani ją wykona. Liczy się dla mnie efekt końcowy i umiejętności”.

Paulina
8 lat temu

Jest w przytoczonym przez Ciebie zdaniu bardzo dużo racji! Myślę bardzo podobnie – ktoś kto ma poczucie estetyki, stworzy coś ładnego nawet w najprostszym oprogramowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że tworząc grafiki do użytku komercyjnego, musimy korzystać z programu, który na to pozwala, a nie we wszystkich przypadkach jest to oczywiste :)

KINGA MZYK | PHOTOBLOGERKA.PL
Odpowiedź do  Paulina

Święta racja!

Agnieszka I Dream Team

Świetne zestawienie. Niektóre z nich znam i używam. Jest również okazja aby spróbować sił w czymś nowym. Dzięki. Pozdrawiam :)

Emilka
8 lat temu

Wielkie dzięki za ten post. Chwilkę się w każdym programie pobawiłam i zdziwiłam się jak niewiele trzeba do uzyskania ciekawych efektów.

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Emilka

Właśnie na takim efekcie mi zależało, super! :)

Iza
Iza
8 lat temu

Część znałam, o części tylko słyszałam, ale teraz poczułam się zmotywowana aby po nie sięgnąć i sprawdzić ich możliwości – bardzo Ci dziękuję. :D

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Iza

Miłego tworzenia ;)

Agnieszka Jędrak
Agnieszka Jędrak
8 lat temu

A który program byś polecała najbardziej do tworzenia takich ładnych graficznie napisów, typu te z Twojego motywującego plakatu? pozdrawiam!

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Agnieszka Jędrak

To zależy jakie są Twoje umiejętności. Jeśli niewielkie, wypróbuj Canvę, a jeśli chcesz tworzyć od podstaw, wybierz Gimpa :)

Maciej
Maciej
8 lat temu

Paulina, a co myślisz o InkScape? Wiem, że chyba kiedyś korzystałaś z niego?

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Maciej

Tak, zaczynałam swoją przygodę z grafiką wektorową w Inkscape. Uważam, że to świetny program, ale na pewno nie jako alternatywa dla Photoshopa, a raczej dla Illustratora :)

MonikaWoolfriend
8 lat temu

Staram się używać głównie Gimpa. Mam takie przeświadczenie, że lepiej nauczyć się dobrze programu przeznaczonego do bezpłatnego użytku nawet komercyjnego (zwłaszcza, że udostępnia funkcje porównywalne z Photoshopem) niż w pewnym momencie napotkać ścianę, bo potrzebne funkcje stały się płatne. Jednak bardzo dobrze jest mieć takie zestawienie – czasem chcę tylko osiągnąć jakiś super szybki efekt i wtedy lepiej sięgnąć do czegoś w stylu PicMonkey niż nakładać 5 warstw, wycinać, bawić się i tracić czas.

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  MonikaWoolfriend

Bardzo dobre podejście :)

Katie's Muffins
8 lat temu

Super wpis! Chociaż ja używam PS, to często mi się zdarza nie brać komputera ze sobą jak gdzieś wyjeżdżam, a szybko chcę obrobić zdjęcia to najczęściej sięgałam po PicMonkey, a teraz sobie przejrzę jeszcze inne, dzięki!

Justyna Skowera | elare

Ja korzystam z photoscape i inkscape, ale już chyba najwyższa pora rozszerzyć horyzonty :)

Wiola Starczewska
8 lat temu

Pic Monkey! Oskar dla tego, kto go wymyślił!

Ixoos
8 lat temu

Ja od siebie polecam Kritę, moim zdaniem ma lepszy system pędzli niż w photoshopie.

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Ixoos

Dzięki, nie znałam :)

Koneserka Czekolady
8 lat temu

Ja ostatnio odkryłam Canvę i jestem nią zachwycona. Właśnie przed chwilą skończyłam projektować nowe zdjęcie w tle na facebook mojej drugiej strony z rękodziełem. :)

Monika
8 lat temu

Photoscape <3 chyba wszyscy od tego zaczynali :)

ToJa
ToJa
8 lat temu

A wiecie, że nawet nie musicie mieć Windowsa, czy OS X-a, czy innych linuxów ;) Wystarczy mieć przeglądarkę Chrome i pobrać z Chrome Web Store za darmo program Polarr Photo Editor. Bardzo polecam, na ich stronie są nawet poradniki jak świetnie edytować zdjęcia.
PS: Jak coś, to ja z fotografią mam niewiele wspólnego :D

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  ToJa

Świetny program, dzięki! :)

Malvina
Malvina
8 lat temu

Wpis bardzo pomocny!
A co sądzisz o programie Picassa?

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Malvina

Nie miałam okazji używać :)

Dominika Rau
8 lat temu

Może nie tak bardzo w temacie (bo jednak nie za darmo), ale… byłam o krok od zakupu Photoshopa, coś mnie podkusiło i poszperałam w czeluściach internetu o alternatywach. Natrafiłam na programik Affinity Photo – kosztuje tylko 50 euro (tylko, bo Photoshop przecież jest 100 razy droższy), licencja wieczysta, a funkcje to prawie „kopia” Szopa. Byłam w szoku, jak go odpaliłam za pierwszym razem (na początku zainstalowałam sobie trial 10-dniowy). Naprawdę polecam (jedyny szkopuł taki, że program na razie jest tylko dla posiadaczy Maców).

Anna Jędrzejewska
8 lat temu

Kilku używałam, o innych słyszałam, ale jeszcze nie spróbowałam, pewnie trzeba będzie w końcu spróbować. Gimp ciągle mnie kusi, ale kiedyś próbowałam i wydawał mi się trudny. Później w pracy korzystałam z PS, ale w domu nie mam takiej możliwości, więc może się przełamię.

Paulina S
8 lat temu

A z mojej strony – znasz jakieś zamienniki ilustratora i indesing? O ile photoshopa mam, to z tą dwójką mam problem i jestem w kropce.

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  Paulina S

Inkscape i Scribus :)

jedz z apetytem
8 lat temu

Ja korzystam z photoscapa a powoli zaczynam przygode z Gimpem. Ciekawa jestem jak mi pojdzie. Na komorce korzystam z pixlr.

rozkminiak
rozkminiak
8 lat temu

Jakoś tak się do GIMPa przyzwyczaiłem – używam od lat, nieco umiem, na moje potrzeby wystarcza. Widzę jednak, że co najmniej dwa z wymienionych narzędzi mogą mi się niedługo przydać. Dzięki za zestawienie :)

Jak pięknie być kobietą

Znam kilka z tych stronek ;) Często korzystam z Picmonkey i Gimpa ;)

KaPaNyOp
8 lat temu

Małe pytanko: czy Canva można wykorzystać do celów komercyjnych? Np. do przygotowania reklamy kawiarni na Facebooku. Z góry dzięki za odpowiedź.

Paulina
8 lat temu
Odpowiedź do  KaPaNyOp

To zależy od rodzaju wykorzystania. Licencja zabrania głównie tworzenia logo, czy produktów do odsprzedaży. Warto jednak zapoznać się z nią w całości tutaj: https://about.canva.com/license-agreements/onetime/

KaPaNyOp
8 lat temu
Odpowiedź do  Paulina

Dzięki serdeczne. Chyba raczej z napisami na zdjęciu kawy nie powinno być problemu?

trackback

[…] szybko poprawić zdjęcie i dodać do niego ciekawe elementy graficzne, polecam Wam ten artykuł Pauli z One little smile opisujący 8 darmowych alternatyw dla […]

Daria Graś
8 lat temu

Photoscape jest bardzo fajny :) Bardzo lubię z niego korzystać, pozostałe odstraszają mnie ;)

Paula Ludwiczuk
8 lat temu

Używam PhotoScape, ale coraz poważniej myślę o Photoshopie :)

Petit Crime
Petit Crime
8 lat temu

Dzięki za polecenie Sumopainta. Świetna sprawa!

Twoja Nietypowa Stylistka

Aaaaaaa, dziękuję za to zestawienie. Do tej pory znałam tylko parę z nich, a teraz moje życie stanie się jeszcze łatwiejsze ;)

Ana
Ana
7 lat temu

Photoshop jest fajny i nie tak trudny, jak sądziłam po co drugim tygodniu na cotygodniowych zajęciach podczas 1. roku magisterki, ale Pixlr i Fotor pomogły mi się oswoić z prostą obróbką zdjęć. A, o dziwo, Canvę odkryłam dla siebie dopiero całkiem niedawno!

Ola
Ola
7 lat temu

Chciałam Ci bardzo podziękować. Nie po raz pierwszy korzystam z Twoich poleceń, ale zestawienia tego typu są po prostu niesamowite. Musiałam lekko podrasować zdjęcia przed wywołaniem ich w bardzo dużym formacie i odkładałam to w nieskończoność, bo zupełnie nie wiedziałam jak i gdzie to zrobić. Dzięki Twoim poleceniom mam już przepiękne zdjęcia i spędzam kolejną godzinę grzebiąc w róznych polecanych linkach! Ach, no i oczywiście moje CV też jest z Twojego szablonu, lekko zmienione, bo u nas w kraju nie można wysyłać ze zdjęciem, ale zainspirowałaś mnie na pewno.
Jeszcze raz dziękuję i nigdy nie przestawaj tutaj pisać!

Paulina
7 lat temu
Odpowiedź do  Ola

Jaki miły komentarz! Dzięki, Ola :)

Tygrys
Tygrys
3 lat temu

Dotychczas (ponad 25 lat) używałem Photoshopa. Ale lata mijają i musiałem ze względu na możliwość kontaktu z ludźmi przywitać się z WIN10, pod którym stare Photoshopy nie chodzą a cena nowego zapiera dech. Ważnymi funkcjami dla mnie w Photoshopie były możliwość swobodnego obracania obrazka lub jego części, skalowanie jak i zniekształcanie poprzez „chwytanie” za wyznaczone wezły, praca na warstwach, dodawanie tekstu oraz konwersja na format PDF. Parę innych podstawowych funkcji też tam jest ale mniemam, że są one również w innych programach. Próbowanie wszystkich prezentowanych programów zajęłoby mi ruski rok. Czy mógłbym się dowiedzieć o funkcjach które wymieniłem i oczywiście… Czytaj więcej »

Tygrys
Tygrys
3 lat temu

Poczytałem kilka dni temu tutaj o alternatywach dla Photoshopa. Spora ich ilość a zarazem niedosyt informacji o możliwościach działania trochę mnie osaczyło. Poszukiwania moje wynikały z zaprzestania działania Photoshopa 7.0 z WIN10 (wersja chyba z przed jakichś 15 lat a może więcej). Grzebiąc po zasobach twardego dysku trafiłem na plik startowy wersji Photoshopa 4.0 z końca lat 80-tych. O dziwo działa [poprawnie. W międzyczasie usiłowałem odpalic Photoshopa 3.0 z (około 30 letni) Butuje się ale nie działa i buntuje się trochę przy wpisywaniu numeru rejestracyjnego.Wersję 3.0 dostałem jako bonus przy zakupie skanera Agfa Arcus II. bardzo dobry skaner ale w… Czytaj więcej »