Zaznacz stronę

Jak zrobić kolaż produktowy bez Photoshopa?

lip 2017 | Ciekawostki, Grafika, Narzędzia

O ile nie korzystacie z Internetu od wczoraj, z pewnością nie raz natknęliście się na zestawienia produktów w formie kolaży. Blogerzy opanowali ich tworzenie do perfekcji (sama mam do nich słabość). Czasem wydaje się, że do tworzenia takich zestawień potrzeba profesjonalnego i rozbudowanego oprogramowania, ale to nieprawda. Sama używam do tego celu Photoshopa, ale chcę Wam udowodnić, że bez niego również można stworzyć atrakcyjne wizualnie kolaże.

Jeśli nie Photoshop, to co?

Wybrałam dwa narzędzia – Canva oraz Pixlr. Pierwsze dla osób, które są kompletnymi laikami w kwestii tworzenia grafik, drugie dla tych, którzy potrzebują nieco bardziej rozbudowanych funkcji. Obydwa są dostępne online i oferują mnóstwo możliwości w darmowej wersji.

Pixlr pozwala usuwać tła produktów, dzięki czemu mamy lepsze pole manewru przy ich układaniu. Canva z kolei oferuje mnóstwo dodatków, które możecie wykorzystać do urozmaicenia kolaży. Poniżej znajdziecie instrukcję tworzenia w obydwu tych narzędziach. Mam nadzieję, że po ich przetestowaniu uznacie, że to bułka z masłem! Pod koniec wpisu znajdziecie konkurs, w którym będziecie mogli wykorzystać wiedzę w praktyce i powalczyć o voucher o wartości 10 000zł na wymarzoną podróż od Travelplanet.pl oraz Zalando.

Wersja łatwiejsza – Canva

Canva umożliwia rozmieszczenie produktów oraz urozmaicenie ich pasującymi tematycznie grafikami, ale niestety, nie pozwala na wycinanie tła. To sprawia, że rozmieszczenie elementów kolażu staje się odrobinę bardziej kłopotliwe, ale przy zręcznym ułożeniu produktów, nadal może powstać atrakcyjna wizualnie grafika.

KROK 1

Aby zacząć, potrzebujemy zdjęć produktów, które chcemy zaprezentować w kolażu. Ponieważ Canva nie ma opcji wycinania tła, konieczne będzie znalezienie zdjęć z białym tłem. Zapisujemy je na dysku, klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybierając „Zapisz obraz jako…”.

robienie-kolazy

KROK 2

Odpalamy Canvę i wśród dostępnych opcji wybieramy rozmiar, który najbardziej nam odpowiada lub tworzymy własne wymiary. Ja zdecydowałam się użyć rozmiaru 800x800px.

KROK 3

W menu po lewej stronie wybieramy „Uploads”. Tam, używając zielonego przycisku „Upload your own images” wrzucamy wszystkie zdjęcia, które wcześniej zapisaliśmy i których chcemy użyć.

kolaz-w-canvie

KROK 4

Przenosimy produkty, które chcemy zaprezentować na obszar roboczy i układamy je wedle uznania tak, by ich nie nachodziły na siebie. Tu pomocna będzie opcja przenoszenia warstw widoczna poniżej. Przy jej użyciu możecie przenosić każdy element wyżej lub niżej – to wiele ułatwia przy takim operowaniu grafikami z tłem.

canva-kolaz-produktowy

KROK 5

Kiedy wszystko mamy ustawione tak, by dobrze się prezentowało, możemy zająć się dodatkami. Zaczniemy od tekstów. Aby dodać tekst, wybieramy zakładkę „Text” po lewej. Mamy tu gotowe połączenia fontów, ale możemy także dodać własny „goły” tekst.

Aby dostosować kolor, rozmiar tekstu i font, musimy skorzystać z menu nad obszarem roboczym. Canva oferuje sporo fontów do wyboru, ale niestety, tylko nieliczne mają polskie znaki. Można ten problem obejść, kopiując odpowiednie litery z edytora tekstu (Worda lub Notatnika).

jak-zrobic-kolaz-canva

KROK 6

Jeśli teksty są gotowe, pora na dodatki. Tu Canva nie ma sobie równych, ponieważ w darmowej wersji oferuje naprawdę sporo grafik. Aby wyszukać element pasujący do naszego zestawienia, w wyszukiwarkę po lewej stronie wpisujemy słowo kluczowe (koniecznie po angielsku).

Aplikacja pokaże nam dostępne zdjęcia i ilustracje. Jeśli chcemy ograniczyć się tylko do obrazków, wybieramy opcje „Illustrations”. Grafiki dostępne w wersji darmowej będą oznaczone plakietką z napisem „Free”.

jak-zrobic-kolaz-canva

KROK 7

Kiedy wszystko mamy gotowe, możemy pobrać naszą grafikę, korzystając z przycisku „Download” w prawy, górnym rogu. Najlepszym formatem będzie ten rekomendowany -PNG, ale śmiało możecie skorzystać też z innych.

Gotowe! Wasz kolaż czeka na publikację.

Wersja trudniejsza – Pixlr

Pixlr nie zaproponuje nam co prawda gotowych grafik i dodatków, ale za to wiele jego funkcji pokrywa się z tym, co oferuje Photoshop. Pozwoli nam między innymi na usunięcie tła ze zdjęć, dzięki czemu lepiej rozmieścimy produkty na grafice.

KROK 1

Podobnie jak w pierwszym przypadku – potrzebujemy zapisanych na dysku zdjęć produktowych. Następnie odpalamy Pixlr Editor i wybieramy opcję „Utwórz nowy obrazek”. Pokaże się nam okienko, w którym możemy wpisać wymiary naszej grafiki. Tu możemy również zaznaczyć opcję „Przezroczysty”, jeśli chcemy, by cała nasza grafika w ogóle nie miała tła. Ja pozostanę jednak przy białym tle – będzie to dużo wygodniejsze.

kolaz-pixlr

KROK 2

Mamy gotowy obszar roboczy. Pora dodać do niego nasze produkty. W tym celu w górnym menu wybieramy „Warstwy” i szukamy tam opcji „Otwórz obrazek jako warstwę”. Niestety, nie działa tu opcja przeciągania, ani kopiowania zdjęć do obszaru roboczego, dlatego będziemy musieli wgrać w ten sposób każdy obrazek z osobna.

KROK 3

Po dodaniu pierwszego produktu, wybieramy narzędzie „Różdżka” w menu lub wywołujemy je skrótem, wciskając „W” na klawiaturze. Następnie zaznaczamy nim obszar wokół naszego produktu i usuwamy go wciskając Ctrl + X. Jeśli chcecie zagłębić się w bardziej zaawansowane szczegóły, możecie spróbować balansować ustawieniami zaznaczenia widocznymi poniżej.

Na tym etapie istotne jest, by przedmiot na zdjęciu był w innym kolorze niż tło. W przeciwnym wypadku narzędzie różdżki zaznaczy nam nie tylko tło, ale również elementy produktu. Na szczęście na to też znajdzie się rozwiązanie. Jeśli bardzo chcecie usunąć tło z jasnego przedmiotu, użyjcie narzędzia „Lasso” („L” na klawiaturze) i spróbujcie jak najdokładniej go obrysować, a następnie w menu na górze wybierzcie „Redaguj” > „Odwróć zaznaczenie” i usuńcie tło. Możecie także użyć narzędzia „Gumka” („E” na klawiaturze”) i kawałek po kawałku wymazać nim tło.

pixlr-kolaz-instrukcja

KROK 4

Powtarzamy czynności z kroku 3 dla wszystkich elementów naszego kolażu. Poszczególne produkty, które dodajemy do grafiki są widoczne w menu „Warstwy” po prawej stronie. Aby edytować lub przesuwać obiekt inny niż zaznaczony, trzeba przełączyć się na warstwę, na której się znajduje.

Aby zmniejszyć lub obrócić któryś z elementów, zaznaczamy warstwę z nim, a następnie wybieramy „Redaguj” > „Przekształć swobodnie” lub wywołujemy tę opcję skrótem „Ctrl + T”. Pojawi się ramka wokół naszego przedmiotu oraz niebieskie punkty, za które chwytamy, by zmienić kształt lub rozmiar warstwy. Zmniejszając rozmiar produktu, warto robić to trzymając wciśniętym przyciskiem „Shift” – dzięki temu zachowamy proporcje.

jak-zrobic-kolaz-program-online1

KROK 5

Kiedy wszystko mamy ustawione tak, by dobrze się prezentowało, możemy zająć się dodatkami. W Pixlr niestety nie znajdziemy gotowych grafik, ale za to możemy dodać teksty we wszystkich fontach, które posiadamy na swoim komputerze.

Aby dodać tekst, w menu po prawej wybieramy ikonkę „Tekst” lub wywołujemy ją skrótem klawiaturowym „T”. Napisy wprowadzamy w okienku, które nam się pokaże i tam również zmieniamy rozmiary, kolory i inne opcje. Nasz tekst będzie automatycznie nową warstwą.

kolaz-zdjec-program-online

KROK 6

Kiedy wszystko mamy już ustawione na swoim miejscu, musimy zapisać nasz kolaż. W tym celu w menu na górze wybieramy „Plik” > „Zachowaj” lub wybieramy skrót „Ctrl + S”. Pojawi się okno, w którym możemy nadać nazwę plikowi oraz wybrać jego format. Jeśli na samym początku wybraliście opcję w przezroczystym obszarem roboczym, bardzo ważne jest, by na tym etapie wybrać format PNG.

kolaz-modowy-jak-zrobic

WARTO PAMIĘTAĆ:
  • Aby przesunąć jakiś element po obszarze roboczym, musimy się upewnić, że jesteśmy na warstwie z nim oraz że używamy opcji „Przesunięcie” z menu po lewej (wywołujemy ją skrótem „V”).
  • Aby przemieszczać warstwy w górę i w dół możemy je przesuwać w obrębie okna „Warstwy” po lewej lub użyć skrótu lub w górnym menu wybrać opcję „Warstwy” > „Przesuń warstwę w górę/dół”.
  • Aby usunąć jakiś element, musimy odszukać warstwę z nim, a następnie skasować ją, klikając w ikonkę kosza w oknie warstw.

Gotowe! Wasz kolaż czeka na publikację.

Mała podpowiedź

Jeśli zależy Wam na stworzeniu kolażu bez tła, ale jednocześnie chcielibyście skorzystać z dodatków oferowanych przez Canvę, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć funkcje obydwu tych programów. Wystarczy, że w Pixlr zaprojektujecie same produkty, zapiszecie je na dysku, a potem otworzycie w Canvie i śmiało możecie szaleć z dodatkami. Poniżej kilka przykładów takiego połączenia.

 

[columns_row width=”third”]
[column][/column]
[column]jak-zrobic-kolaz[/column]
[column]kolaz-bez-photoshopa[/column]
[/columns_row]

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Dzięki Zalando i Travelplanet.pl – partnerom tego wpisu macie świetną okazję nie tylko do przetestowania nowych umiejętności, ale również do wygrania voucheru na podróż marzeń.

CO TRZEBA ZROBIĆ?

Na stronie Travelplanet.pl wybieracie swój wymarzony kierunek podróży. Następnie wykorzystujecie wiedzę zdobytą w tym wpisie, tworzycie stylizację z oferty Zalando w klimacie wybranego przez Was miejsca i walczycie m.in. o voucher na wakacje o wartości 10 000 zł.

Szczegóły na temat zgłoszeń oraz pozostałych nagród znajdziecie na stronie konkursowej Zalando.

 

Przejdź do strony konkursowej

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Mogą Cię zainteresować:

Chcę otrzymywać powiadomienia
Powiadom mnie o
guest

21 komentarzy
najstarszy
najnowszy najwyżej oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
glam lipstick
glam lipstick
6 lat temu

Kochana a ja mam pytanie w kwestii prawnej – czy używanie zdjęć produktów innych firm (wzięte z Internetu) jest karalne? (np. w takim właśnie kolażu). Czy trzeba prosić „o pozwolenie” że tak się wyrażę. Zauważyłam że wielu blogerów używa zdjęć firm, a tyle się mówi o prawie autorskim.. i sama już nie wiem.

Stawecka Design
6 lat temu
Odpowiedź do  glam lipstick

To zależy. Każde zdjęcie należy oceniać przez pryzmat ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i definicji utworu tam zawartej. Zdjęcie będzie podlegało ochronie na gruncie tej ustawy (a tym samym jego wykorzystanie bez zgody autora będzie karalne) jeśli będzie spełniało przesłanki bycia utworem tj. będzie miało indywidualny charakter i będzie przejawem czyjejś działalności twórczej. Pozwolę sobie to przedstawić na przykładzie. Weźmy np. zdjęcie szarej poduszki na białym tle. Jest to zdjęcie jakich miliony w Internecie, jest ono zrobione typowo technicznie tj. jedynie przedstawia produkt. Ale weźmy zdjęcie tej samej poduszki ale np. umieszczone w otoczeniu innych przedmiotów, które fotograf… Czytaj więcej »

odcienie nude
6 lat temu
Odpowiedź do  Stawecka Design

Też się nad tym zastanawiałam! Twoja wypowiedź mnie utwierdziła w moim rozumowaniu:)

Julia
Julia
6 lat temu
Odpowiedź do  odcienie nude

Miałam ostatnio w praktyce zawodowej kilka spraw o naruszenie praw autorskich, w których wydane opinie biegłych (na których całkowicie oparł się sąd w uzasadnieniu wyroku) stwierdzały, że packshot nie jest utworem w rozumieniu ustawy.

glam lipstick
glam lipstick
6 lat temu
Odpowiedź do  Stawecka Design

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Również pozdrawiam. :-)

Stawecka Design
6 lat temu

Spadłaś mi z nieba z tym poradnikiem :) Sama przymierzam się do zrobienia takiego kolarzu, a powstrzymywało mnie to, że nie wiedziałam do końca jak to zrobić by było ładnie i estetycznie :) Dziękuję Ci bardzo !

Ania Kalemba
6 lat temu

Świetny poradnik! :)

White Praline
6 lat temu

A ja korzystam ze stronki Polyvore :) Klikam „stwórz” i działam.

Paulina
6 lat temu
Odpowiedź do  White Praline

Polyvore jest super, ale niestety, licencja nie pozwala na jakiekolwiek komercyjne użycie, a to trochę związuje ręce ;)

odcienie nude
6 lat temu

Ja namiętnie korzystam z Canva:)

Weronika
6 lat temu

Canvę kocham całym serduchem, a moją miłością zarażam też innych. Jako tako umiejętność robienia kolaży nie jest mi aktualnie potrzebna, ale dobrze wiedzieć, że i w takiej formie można ten program wykorzystać :)

Recenzentki Książek

Uwielbiam Canvę i również bardzo polecam :)

Angelika / a dreamer's life

Ja ciągle eksperymentuję w Canvie i wiem, że daje ona duże pole do popisu nawet jak nie mamy zbyt dużej wiedzy o grafice.

Sylwia
Sylwia
6 lat temu

Kolarz kolarzem ale skąd ta piękna sukienka z Uliczek Santorini? <3

Paulina
6 lat temu
Odpowiedź do  Sylwia

Wszystko jest z Zalando :)

Smart Lifestyle
Smart Lifestyle
6 lat temu

Bardzo przejrzyste instrukcje :) Ja mam wielką słabość do Canvy. Potrafię godzinami siedzieć i tworzyć rzeczy, których nawet nie zapisuję i nie publikuję :))

Kamila
Kamila
6 lat temu

Rewelacyjne rady, które wykorzystam na pewno przy blogowaniu :)
Pozdrawiam i zapraszam.

Jowita Damaszek
Jowita Damaszek
6 lat temu

są specjalne programy do tego, nie trzeba koniecznie fotoshopa.

suungirl
suungirl
6 lat temu

Super rady! Już się zaczęłam uczyć od Ciebie i wyszło :) Dziękuję serdecznie i pozdrawiam :)

Aga | Projekt Housewife

Bardzo fajne rady i przejrzyste instrukcje, w sam raz dla laika. Zabieram się do nauki i na pewno już niedługo wykorzystam na blogu :) Dziękuję za praktyczne podpowiedzi i pozdrawiam :)

Maryś
2 lat temu

Dziękuje bardzo praktyczne rady skorzystam :) dziękuje