Żyjemy w czasach, które oferują nam wiedzę dostępną na wyciągnięcie ręki. Bez wysiłku, zupełnie za darmo. Wystarczy wklepać na klawiaturze krótką formułkę, by zyskać dostęp do tysięcy artykułów, informacji, newsów, tutoriali, blogów tematycznych. Jak to możliwe, że mimo tego wszystkiego, ciągle pojawia się tak wiele książek związanych z grafiką i designem?
Odpowiedź jest prosta. Książki oferują skondensowaną, poukładaną i (w większości przypadków) rzetelną wiedzę. Kiedy trafiamy na przypadkowy artykuł w sieci, nie mamy pewności, czy jest to źródło, któremu można zaufać, czy jedynie zbiór własnych „widzimisię”. Nie zawsze również wiemy, kim jest autor. W przypadku publikacji na papierze, możemy z większym prawdopodobieństwem założyć, że autor (który z reguły jest osobą z dużą wiedzą w danej dziedzinie) podszedł do tematu sumiennie i wyczerpująco. A odkładając na bok wszystkie powyższe zalety, jest też ta typowo wizualna kwestia – tego typu publikacje często są pięknie wydane. To sprawia, że poznawanie ich zawartości nie tylko poszerza wiedzę, ale jest również szalenie inspirujące.
Często podpytujecie o kursy i książki, które pozwolą wdrożyć się w świat grafiki i designu lub po prostu lepiej go zrozumieć. Z tych pierwszych co prawda nigdy nie korzystałam, ale przez moje ręce przewinęło się kilka ciekawych, ksiażkowych pozycji. Część z nich postanowiłam Wam podrzucić. Tytuły, które polecam w tym wpisie poruszają różne tematy: od typografii, przez obróbkę zdjęć, po podstawy grafiki wektorowej, ale wszystkie wiążą się z projektowaniem.
Adobe Photoshop CS5/Cs5 PL. Oficjalny podręcznik. Zobacz ceny
Na mojej półce stoi wersja wydana dla poprzedniej odsłony Photoshopa. W tej chwili można zakupić uaktualnione wydanie o tytule: „Adobe Photoshop CS6/CS6 PL. Oficjalny Podręcznik”. To świetna pozycja dla totalnych nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym programem, ale potrafi również przekonać osoby doświadczone, że wcale nie wiedzą o obsłudze i możliwościach Photoshopa tak wiele, jak im się wydawało.
Każdy rozdział rozpoczyna się od rozpiski wyjaśniającej, czego będziemy mogli się z niego nauczyć. Wszystkie czynności i funkcje (nawet otwieranie plików, czy wybieranie narzędzi) są tu wyjaśnione tak szczegółowo i „łopatologicznie”, że nie sposób czegoś nie zrozumieć, nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z żadnym programem graficznym. Treść to w większości właśnie tego typu instrukcje „krok po kroku” wraz ze zdjęciami i grafikami. Same konkrety.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z Photoshopem i chcą w przystępny sposób poznać funkcje programu, ale również dla tych, którzy znając jedynie podstawy, chcą usystematyzować i poszerzyć wiedzę.
Kompendium DTP. Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign i Acrobat w praktyce. Zobacz ceny
Ta niemal tysiącstronicowa pozycja to taka trochę encyklopedia dotycząca projektowania i przygotowywania do druku. Jest tu świetnie poukładana wiedza dotycząca rodzajów grafiki, rozdzielczości, kolorów, są omówione funkcje i narzędzia programów Adobe, ale w odróżnieniu od poprzedniej pozycji, jest tu o wiele więcej teorii. Jeśli macie już jakiekolwiek pojęcie o działaniu programów wymienionych w tytule, wiele rozdziałów może Was nudzić, ale mimo wszystko to dobra pozycja do usystematyzowania lub zdobycia podstawowej wiedzy.
Niestety, jej cena jest trochę zniechęcająca – kosztuje ponad 100zł, ale często można ją znaleźć na wyprzedażach. Ja swojego e-booka kupiłam za niecałe 20zł, warto się rozglądać. Jeśli z kolei nie potrzebujecie tych rozległych opisów poszczególnych programów i interesuje Was tylko wiedza dotycząca przygotowania projektu do druku, koniecznie przyjrzyjcie się tytułowi: „DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem”. Niestety, z jakiegoś powodu w większości księgarni jest już niedostępna, ale być może da się ją znaleźć gdzieś w sieci.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Dla osób, które zaczynają lub niedawno zaczęły działalność związaną z szeroko pojętym DTP.
Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe. Zobacz ceny
Książka, którą kupiłam dzięki poleceniu Maćka z bloga Zuch rysuje, po naszej krótkiej rozmowie na Blog Forum Gdańsk. Polski tytuł sugeruje, że to pozycja dla początkujących, ale nie należy jej traktować jak podręcznik, który od podstaw wprowadzi nas w świat grafiki wektorowej. Autor – znany i ceniony ilustrator – zdradza tu tajniki swojej pracy, pozwala podejrzeć proces tworzenia projektów na konkretnych przykładach (od szkicu aż po finalną wersję), podkreśla, na co zwracać uwagę, tworząc grafikę i tłumaczy, jak wyrabiać sobie dobre nawyki.
Bardzo lubię pozycje, które pozwalają zajrzeć w proces twórczy projektanta. Tu dodatkowo znalazłam wiele cennych rad i wskazówek dotyczących poszczególnych etapów projektowania.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Dla kogoś, kto ma opanowane podstawy jakiegokolwiek programu do grafiki wektorowej, coś potrafi, ale chciałby sobie pewne rzeczy usystematyzować lub dowiedzieć się, jak powinien wyglądać proces tworzenia projektów.
Logo Design Love. Zobacz ceny
Jeśli dobrze pamiętam, była to moja pierwsza książka o projektowaniu. Nie mogłam trafić lepiej – w moim rankingu to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji związanych z designem. Wracam do niej do dziś. Jej autor – David Airley – dzieli się z czytelnikami ciekawymi przemyśleniami i anegdotami na temat znaczenia identyfikacji wizualnej firmy, świetnie opisuje sam proces projektowania, pozwalając przy tym zajrzeć do swoich szkiców i projektów, a także rozwiewa wątpliwości, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. To wielka skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego, kto choć trochę interesuje się identyfikacją wizualną.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Dla grafików – zarówno tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, tych działających w branży, jak i tych aspirujących.
Pierwsza pomoc w typografii. Zobacz ceny
Zwięzły i bardzo rzeczowy zbiór porad dotyczących typografii oraz obrazujących te porady przykładów. Zanim sięgnęłam po ten tytuł, sądziłam, że jakieś pojęcie na ten temat mam, ale już po kilkunastu stronach uznałam, że wiedziałam naprawdę niewiele. Są tu przykłady dobrze i źle złożonego tekstu, jest duży rozdział o wpływie papieru na jakość druku, jest oczywiście również o rodzajach krojów pisma i zasadach ich dobierania.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Dla osób zajmujących się szeroko pojętym projektowaniem, ale częściowo również dla blogerów i innych twórców internetowych.
Design dla hakerów. Zobacz ceny
Podeszłam do niej sceptycznie – ktokolwiek wymyślił ten tytuł, powinien go jeszcze raz przemyśleć (a najlepiej jeszcze pięć razy). Autor co prawda w treści wyjaśnia, kogo ma na myśli, używając słowa „haker”, ale pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Na szczęście nie dałam się zrazić, bo to jedna z najciekawszych pozycji w tym zestawieniu. Nie jest to typowa książka o projektowaniu, to raczej zbiór zasad i ciekawostek związanych z szeroko pojętym designem. Dowiemy się tu, dlaczego Comic Sans jest tak nienawidzony, czy złota proporcja ma sens, poznamy zasady kompozycji, rolę przestrzeni negatywnej, podstawy typografii, dobierania kolorów. Jest tu również sporo ciekawych odniesień do architektury, rzeźby, malarstwa.
Dla kogo?[separator type=”thin”]
Ta książka wyłamuje się ze schematu typowych pozycji o projektowaniu i podsuwa całe mnóstwo wskazówek, które dla osoby zaczynającej przygodę z tą dziedziną będą ciekawym odkryciem. Śmiało można polecić ją również blogerom, vlogerom, fotografom i wszystkim innym osobom, które interesują się designem.
Wiele osób twierdzi, że z książek nie można nauczyć się projektowania i jest w tym trochę racji – najlepszym, działającym sposobem jest nieustanny trening. Ale mimo wszystko warto po nie sięgać, bo to dzięki nim możemy spojrzeć na to, co robimy z innej perspektywy, podejrzeć czyjś proces twórczy, dowiedzieć się ciekawych rzeczy, przeczytać wskazówki, o których nie mieliśmy pojęcia, a to najlepsze „rusztowanie” do dalszego doskonalenia się.
A może Wy znacie jakieś tytuły warte uwagi?
Polecam jeszcze absolutną klasykę: A. Frutiger „Człowiek i jego znaki”. Dostępna jest teraz tylko w bibliotekach, ale naprawdę warto!
Mam ją na oku od jakiegoś czasu, będę się rozglądać :)
Książkę „Człowiek i jego znaki” można od jakiegoś czasu kupić bez problemu w księgarniach, ponieważ jej nakład został wznowiony. :)
Książkę „Człowiek i jego znaki” można ostatnio bez problemu dostać w księgarniach ponieważ jej nakład został wznowiony. :)
Mnie się podobało, przewrotnie, „Jak przestałem kochać design”. Daje wiele do myślenia ;)
Znam, czytałam, też lubię, ale jakoś nie do końca mi pasowała do tego zastawienia :)
To było tylko luźne skojarzenie, faktycznie ciut odbiega :) Pasowałyby też reportaże Filipa Springera, skoro już mówimy szerzej.
Mam „Design dla hakerów”, zaskoczyła mnie. 2 poprzednie jeszcze mnie zainteresowały. „Logo desig love” nawet miałam w koszyku, ale nie kupiłam.
Nie chce Pani odsprzedać ksiażki Design dla hakerów?
Zawsze się zastanawiałam, skąd tak wysoka cena „Kompendium DTP”. Pewnie to kwestia takiej ilości stron w kolorze. W każdym razie dobrze było się utwierdzić, że nie straciłam wiele nie kupując jej. Dzięki za ten drugi tytuł, będę się rozglądać :)
Świetny wpis! Bardzo mi się przyda, dzięki! :)
Dzięki za ten wpis, bo poniekąd interesuję grafiką i przymierzam się do edukacji w tym kierunku! :)
Design dla hakerów, jestem zaintrygowana! Super przydatny wpis :)
Zanim z „typowego” grafika przekształciłam się w detepowca, zakupiłam „DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem.” żeby sprawdzić co mnie czeka w drukarni. Zawiodłam się na książce okrutnie, najważniejsze tematy są ledwo liźnięte, a temat o tym jak składał swoją książkę zbyt długie. Mnie nie zachwyciła, ani do niczego nie przygotowała. Czaję się na to Kompendium DTP żeby porównać obie pozycje i zobaczyć czy może ona wniesie coś do mojej pracy.
Myślę, że najlepszym przewodnikiem byłoby połączenie tych dwóch tytułów :)
Super przydatny wpis! Właśnie się przymierzałam do jakiejś lektury.
Super wpis! Zabieram się za szukanie tytułów w sieci :)
Z pozycji, które wskazałaś znam na Logo Design Love, mam w
wersji czarnej i cenię płynącą z tej książki wiedzę i wskazówki, również
polecam. Chyba sięgnę po pierwszą pomoc w typografii, polecasz jakąś konkretną
księgarnię? Czuję niedobory wiedzy w tym temacie. Zaciekawiłaś mnie też
kompendium DTP, przydałby mi się zbiór wiedzy na ten temat, bo coraz częściej w
mojej pracy współpracuję z drukarniami. Pozdrawiam serdecznie! :)
Zazwyczaj korzystam z tej, która oferuje najlepszą ceną, nie mam ulubionych :)
Aaaaaaaa, nie znam nic, chcę wszystkie! Rujnujesz nasz budżet rodzinny w tym momencie :D
Trochę „bawię się” Photoshopem i zaczynam przygodę z grafiką wektorową, więc będą jak znalazł. No i często zdarza mi się przygotowywać materiały do druku w pracy, a już kilka błędów zdarzyło mi się popełnić :D
Podsunęłaś mi tym wpisem pomysł na prezent urodzinowy dla przyjaciółki! :)
Szkoda, że nie ma nic z wydawnictwa d2d.pl czy Karakter. Chochlik drukarski to też takie must-read. Książki o programach typu Ps, Ai, Id mają się ni jak do filmów, gdzie kilka razy szybciej i moim zdaniem w lepszej formie wytłumaczone jest dosłownie wszystko.
Rany! Nie mam czasu i nie mam wyjścia bo już mnie ochota naszła i muszę przeczytać. Ciekawe bardzo! Ech. ;)
To ja jeszcze polecam 'Czym jest Branding – podręcznik projektowania’ – dobra lektura oparta na dobrych przykładach.
kompedium dtp dostanę zaraz na urodziny (can’t wait). Logo design love i design dla hakerów mam i też polecam! Rzucę okiem na resztę polecanych, mam je w poczekajce na koncie w księgarni – czas w końcu klikąć „zamawiam” ;)