„Jak będzie wyglądał ten pokój, jeśli zdecyduję się na ciemną farbę?”
„Czy cegła na ścianie to na pewno dobry pomysł?”
„Czy nie zagracę salonu, jeśli wstawię do niego sofę i fotel?”
„Czy te kolory w ogóle będą do siebie pasowały?”
„I skąd właściwie mam wiedzieć, czego chcę?”
Urządzanie wnętrz to zawsze źródło niekończących się pytań i decyzji do podjęcia. Mając pod ręką architekta, sprawniej pozbywamy się tych dylematów, ale doskonale wiem, że dla większości z nas morze wydatków jest tak przerażające, że wolimy wszystko robić sami – też przez to przeszłam.
Na szczęście żyjemy w czasach pełnych narzędzi ułatwiających życie. Postanowiłam zebrać tutaj wszystkie, które wspomogły mnie w podejmowaniu decyzji na poszczególnych etapach projektowania i urządzania. Jestem przekonana, że okażą się przydatne.


Roomstyler
Największe dobro, jakie poznałam podczas przygody z urządzaniem mieszkania. Darmowa aplikacja online, która umożliwia projektowanie wnętrz oraz tworzenie wizualizacji 3D. Najbardziej przystępny ze wszystkich przetestowanych darmowych programów do projektowania.
Ma bibliotekę pełną mebli, które w odróżnieniu od wielu innych darmowych narzędzi wyglądają bardzo współcześnie i z łatwością można odnaleźć coś zbliżonego do tego, co mamy zamiar kupić. To duży plus dla osób, którym trudno sobie coś wyobrazić.
Aby korzystać ze wszystkich możliwości programu, trzeba założyć konto. Gorąco polecam również obejrzenie tutorialu, przeprowadzającego przez proces projektowania. Początkowo może się wydawać, że to trudne, ale jeśli przejdziecie przez instrukcję, wszystko będzie jasne.
Roomstyler uchronił mnie przed wieloma złymi decyzjami, ale też pomógł zweryfikować pomysły na ustawienie mebli w pokojach. Jedno spojrzenie na realizację wizji na wizualizacji potrafi wiele zmienić – niezależnie od tego jak dobrze działa Wasza wyobraźnia.

Homebyme
Przyjemna i intuicyjna aplikacja, która umożliwia stworzenie pokoju, mieszkania lub domu, a następnie umeblowanie go. Jest nieco prostsza w odbiorze niż Roomstyler, więc będzie idealna dla osób których pierwsze narzędzie przerosło, ale również dla takich, którym zależy wyłącznie na prostym rozmieszczeniu mebli, by ocenić ich układ.
Mamy tu podgląd 2D, 3D, jest również widok z perspektywy osoby, która pojawia się na podglądzie 3D. Oprócz tego, aplikacja daje możliwość tworzenia czegoś w rodzaju renderów. Są dość małych rozmiarów i mają spory znak wodny, ale zawsze można coś podejrzeć. W ramach darmowego konta możemy stworzyć 3 projekty oraz 3 wizualizacje.

Ikea Home Planner
Aplikacja Ikea sprawdziła się, kiedy mierzyłam się z urządzeniem mojej wyjątkowo małej kuchni. Programy do tworzenia wizualizacji okazały się mocno okrojone jeśli chodzi o meble kuchenne, więc wszystkie możliwe ustawienia testowałam tutaj.
Dostałam kilka projektów od firm zajmujących się tworzeniem mebli na wymiar, ale nie byłam z nich zadowolona. Stworzyłam własny projekt, właśnie w tym narzędziu, rozesłałam do stolarzy prośby o ofertę i finalnie udało się umeblować kuchnię w dobrej cenie.
Ikea Home Planer działa bardzo intuicyjnie. Przez kilka pierwszych minut może trochę frustrować, ale z tego typu narzędziami zawsze trzeba się trochę oswoić. Niestety, nie ma tu wizualizacji tak realistycznych jak w przypadku dwóch powyższych narzędzi, ale widok 3D jest wystarczający.

Adobe Color
Narzędzie z nieco innej bajki, ale przydaje się podczas kolorystycznych dylematów. Adobe Color pozwala odkrywać gotowe palety kolorystyczne, ale również umożliwia sprawdzenie, z jakimi barwami będzie się dobrze komponował np. wybrany przez nas kolor ścian.
Na kole kolorów wybieramy barwę, której chcemy użyć, a program wskazuje pasujące do niej kolory. Możemy zmieniać rodzaje schematów kolorystycznych – otrzymamy dzięki temu różne zestawienia kolorów.
>> Zobacz też: 5 stron, które pomogą dobrać kolory
Zerknij także na:
Powyżej poleciłam Wam narzędzia, które najlepiej sprawdziły się u mnie. Gdyby jednak okazało się, że wolicie coś innego, podrzucam kilka dodatkowych propozycji:
- Sweet Home 3D – jego przewaga nad Roomstylerem jest taka, że po pierwsze jest po polsku, a po drugie można tu zmieniać kolory i wymiary wszystkich elementów. Mi natomiast nie podobała się kiepska jakość wizualizacji.
- Kazaplan – jedno z najbardziej podstawowych narzędzi. Wszystko jest tu bardzo intuicyjne, ale minus jest taki, że nie ma wizualizacji.
- Homestyler – rozwiązanie bardzo podobne do Roomstylera, tyle że tutaj biblioteka mebli wydaje się mniej rozbudowana.
- SketchUp – opcja dla zaawansowanych. Tutaj wszystko modelujemy od podstaw, ale dzięki temu możemy tworzyć niestandardowe zabudowy, czy też dorzucać gotowe modele 3D konkretnych mebli.
Jeśli macie jakieś własne odkrycia związane z tą tematyką, śmiało podrzućcie je w komentarzach. Mam nadzieję, że narzędzia, które tu podrzuciłam okażą się dla Was tak samo przydatne jak dla mnie. Przyjemnego korzystania!
Chyba czytasz mi w myślach :) Planuję remont mieszkania z przemeblowaniem (całkowita rewolucja) i moja wyobraźnia już nie wystarczy.
Właśnie tego szukałam! Idealne narzędzia do sprawdzenia czy moje wyobrażenia na temat mieszkania mają jakąkolwiek rację bytu
Bardzo przydatne! Będę korzystać w najbliższej przyszłości :)
Mimo, że uwielbiam sklep Ikea nie często używam ich programu do urządzania wnętrz. Za to do zestawienia dodałabym aplikację mobilną „Homebook”. Dzięki temu rankingowi poznam o wiele więcej stron pomagających w remontach, a taki mi się niedługo już zaczyna. Jak zwykle na czas <3
Genialne programy!!! Sama myslę o przemeblowaniu pokoju ale sama nie wiem jak to będzie wyglądać i czy się zmieści :) Więc przyda się taki program!
Bardzo pomocny artykuł :) Zwłaszcza dla osób, które potrzebują wizualizować sobie pomieszczenie bo nie potrafią tego zrobić w głowie. Ja dodatkowo poleciałabym Planer 3D od Leroy Merlin przede wszystkim dlatego, że jest po polsku. A do sprawdzenia czy wszystkie elementy ze sobą współgrają najprościej zestawić je ze sobą np. w formie design board;u :)
Bardzo pomocny art. dzięki
Dzięki od dawna zastanawiałam się czy nie przemeblować ale nie wiedziałam w jakiej aplikacje itp. i z pomocą przychodzisz ty bardzo dziękuje że jesteś do zobaczenia
Ostatnio robiąc homestaging korzystałam ze Sweet Home 3D. Ujdzie, tak bym to określiła:) Homebyme nie znałam. Wypróbuję, dzięki!